W latach 2008-2011 byliśmy klasą 1-2-3a, o profilu pływackim i uczęszczaliśmy do Szkoły Podstawowej nr 63 w Bydgoszczy. Naszą wychowawczynią była mgr Dominika Giezek.

poniedziałek, 8 lutego 2010

Filharmonia

Byliśmy w Filharmonii Pomorskiej na koncercie karnawałowym. Artyści grali ciekawy repertuar muzyczny, który bardzo mi się podobał. Myślę że jeszcze kiedyś pójdziemy z klasą na inny fajny koncert.
Dawid

Tegoroczne koncerty:

"Mazurek Dąbrowskiego" - rzecz o muzyce polskiej.
Każdy mały Polak powinien znać nazwę swojego kraju i jego symbole, wymienić nazwiska największych pisarzy, naukowców, kompozytorów. W rocznicę wybuchu II wojny światowej chcemy przypomnieć dzieciom nie tylko nasz narodowy hymn, zanucimy też partyzanckie melodie, popłynie narodowa muzyka, która przed 70 laty dodawała otuchy walczącym.

"Szczygieł" - rzecz o instrumentach dętych drewnianych.
"Szczygieł" Vivaldiego, "Słowik" Alabjewa, "Kura" Rameau, to tylko niektóre "dźwiękowe ptaki", jakich wiele w literaturze muzycznej. Choć zbliża się zima i ptaki odfruną do ciepłych krajów to dzięki instrumentom z rodziny dętej drewnianej będziemy mogli usłyszeć ptasie utwory. Zaproszeni do udziału w koncercie muzycy zaprezentują możliwości brzmieniowe i budowę swoich instrumentów.


"Karnawał zwierząt" - rzecz o muzyce ilustracyjnej.
Francuski kompozytor Camille Saint-Saëns jest twórcą znanego "Karnawału zwierząt". Skomponowany w 1886 utwór, to zbiór ilustracyjnych miniatur, w których kompozytor znakomicie scharakteryzował dźwiękami zwierzęce postaci. Literatura muzyczna obfituje w utwory mające programowy charakter, stąd też podczas koncertu usłyszymy nie tylko "Karnawał", ale też inne "muzyczne obrazki". Porozmawiamy o ilustracyjnych możliwościach instrumentów.

"Duet kotów" - rzecz o zespołach wykonawczych (kwiecień).
Muzykę można wykonywać samemu lub z kimś. Każdy zespół wykonawczy ma swoją nazwę. Na koncercie zabrzmią więc utwory wykonane solo, w duecie, w trio. Wyjaśnimy też znaczenie słów akompaniament, zespół kameralny, chór. Oczywiście tytułowy, zabawny duet Gioacchino Rossiniego wykonają dwa koty.

"Na Wawel, na Wawel" - rzecz o krakowiaku (czerwiec).
"Na Wawel, na Wawel" to nie tylko zaproszenie na wakacje, ale także melodia w rytmie tańca regionu krakowskiego. Krakowiak, jeden z pięciu polskich narodowych tańców, lubiany jest za swój niepowtarzalny charakter. Efektowne figury taneczne, żywiołowa muzyka, wreszcie kolorowe, bogate stroje tancerzy przykuwają uwagę. Na ostatnim spotkaniu porozmawiamy o tym tańcu. Rok szkolny zakończymy więc z przytupem i radosnym hołubcem.

http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/filharmonia/koncerty-dla-dzieci-i-mlodziezy/audycje-szkolne/106-przedszkola-i-klasy-i-iii-sala-kameralna-fp.html